Trzecia generacja telefonii komórkowej już niedługo!

Trzecia generacja telefonii komórkowej, przyjdzie na świat szybciej, niż do niedawna przewidywano. Pierwsza sieć komórkowa tego rodzaju jest budowana w Japonii. Operator, który zdecydował się na tę inwestycję, NTT DoCoMo poinformował, że przenośne telefony przekazujące nie tylko głos, ale i obraz oraz zapewniające szybki dostęp do Internetu zaczną działać w marcu 2001 roku. 

NTT DoCoMo jest największym japońskim operatorem telefonii komórkowej. Próby technologii W CDMA, umożliwiającej łączność multimedialną, firma prowadziła już dwa lata temu. Następnie postanowiła zbudować nowej generacji sieć przy wykorzystaniu technologii, jaką mogły zaoferować światowe firmy przemysłu telekomunikacyjnego.

Nowo budowana sieć, która obecnie poddawana jest testom, wykorzystuje w swej zasadniczej strukturze technologię GSM, która współdziała z technologią dostępu radiowego. Droga do trzeciej generacji będzie ewolucyjna, ponieważ wywodzić się będzie m. in. z GSM.

Japoński operator buduje nową sieć, gdyż - jak tłumaczył prezes firmy Kouji Ohboshi – liczba abonentów telefonii ruchomej w Japonii szybko rośnie, gwałtownie powiększa się liczba korzystających z Internetu, a co więcej, obserwuje się, że coraz częściej próbują oni korzystać z dostępu do sieci za pośrednictwem telefonów komórkowych. Jednak prędkość transmisji danych, jaką dziś może zaoferować operator to dla tych celów zdecydowanie za mało.

Dla kogo multimedialna komórka?

Oprócz właścicieli aparatów, które pozwolą transmitować głos, grafikę, obrazy oraz umożliwią szybki dostęp do Internetu, z możliwości nowej sieci korzystać będą także użytkownicy innego rodzaju terminali. Japoński operator liczy na korzystających z elektronicznych notatników i na użytkowników systemów nawigacji samochodowej. Te urządzenia będą mogły skorzystać z nowo powstających możliwości szybkiej, bezprzewodowej transmisji danych.

Warunki po roku 2000

Sieć trzeciej generacji w Japonii jest zwiastunem systemów telekomunikacyjnych, które zaczną powstawać po roku 2000. Zapewnią  one bezprzewodową łączność multimedialną, dzięki którym z jednego telefonu będzie można korzystać w dowolnym miejscu świata. Taki był i jest cel prac Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej nad systemem oznaczonym kryptonimem IMT-2000 (skrót od International Mobile Telecommunications) .

Po roku 2000 będą już warunki do wprowadzania trzeciej, globalnej generacji łączności ruchomej. Użytkownicy systemów tej łączności zgodnych ze standardem IMT-2000 posługiwać się będą głównie lekkimi, przenośnymi urządzeniami. Ale ustanowienie nowych norm pozwoli także na rozwój zgodnych z nimi różnorodnych urządzeń, od prostych do przesyłania komunikatów po biurkowe terminale multimedialne, które korzystać będą ze zintegrowanych sieci przewodowych i bezprzewodowych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów

Jak poradzić sobie z sesją?